Spis treści: |
Regulamin rozliczania kosztów wody i odprowadzania ścieków w Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Głuchołazach
(tekst jednolity - Uchwała Rady Nadzorczej Nr 15-RN/U-X/2018 z dnia 08.10.2018 r.)
- POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.Regulamin rozliczania kosztów wody i odprowadzania ścieków opracowano w oparciu o:
- ustawę z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r., nr 123, poz. 858 z późn. zm.),
- ustawę z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2013 poz. 1222),
- rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 28 czerwca 2006 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków (Dz. U. Nr 127 poz. 886),
- rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 grudnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych ( Dz. U. Nr 74 poz. 836 z późn. zm.),
- umowę zawartą między Spółdzielnią a Spółką „Wodociągi” w Głuchołazach,
- ustawę Prawo o miarach z 11 maja 2001 r.( Dz. U. z 2004 r., Nr 243 poz.2441 z późn. zm.),
- rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 7 stycznia 2008 r. w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz. U. Nr 5 poz.29 wraz z załącznikiem nr 6 określającym okres ważności legalizacji z późn. zm.).
§ 2.- Postanowienia niniejszego regulaminu stosuje się do rozliczania kosztów wody wodociągowej oraz odprowadzania ścieków w budynkach stanowiących własność lub współwłasność Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Głuchołazach bądź zarządzanych przez Spółdzielnię.
- Rozliczenia za pobraną wodę i odprowadzone do kanalizacji ścieki w poszczególnych nieruchomościach, między Dostawcą wody a Spółdzielnią, jako odbiorcą, dokonuje się według wskazań wodomierzy głównych na przyłączu wody zimnej do budynków. Ilość odprowadzonych ścieków odpowiada ilości pobranej wody.
- Rozliczenie za pobraną wodę i odprowadzone ścieki między Spółdzielnią a użytkownikami lokali następuje w oparciu o wskazania wodomierzy indywidualnych, a gdy nie jest to możliwe, według ryczałtu, o którym mowa w § 10. Okres rozliczeniowy wynosi 12 miesięcy.
- PODSTAWOWE ZASADY ROZLICZANIA KOSZTÓW WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW
§ 3.
- Przez cenę wody rozumie się opłatę za 1m³ wody pobieranej z sieci wodociągowej i taką samą ilość ścieków odprowadzanych do sieci kanalizacyjnej, ustaloną w taryfie obowiązującej na terenie miasta Głuchołazy.
- W przypadku zmiany ceny wody w trakcie okresu rozliczeniowego, cenę 1m³ wody ustala się jako średnią arytmetyczną cen obowiązujących w poszczególnych miesiącach tego okresu.
§ 4.Za lokal wyposażony w wodomierze uznaje się lokal, w którym zamontowane są przyrządy pomiarowe w rozumieniu ustawy Prawo o miarach, posiadające:- ważną legalizację Prezesa Głównego Urzędu Miar lub organu administracji miar. Okres ważności legalizacji wynosi 5 lat,
- nie naruszoną plombę montażową zabezpieczającą przed nieuprawnionym demontażem przyrządu,
- wodomierz i nakładka radiowa nie noszącą śladów działania zmierzającego do zafałszowania wskazań,
- dokumentację montażową sporządzoną na zlecenie Spółdzielni przez Firmę odczytującą.
§ 5.- Odczyty wskazań wodomierzy z nakładką radiową wody zimnej dokonywane są przez Spółdzielnię lub działającą na jej zlecenie Firmę odczytującą wg stałego harmonogramu, co 12 miesięcy, w ostatnim dniu miesiąca lutego. Odczyty wskazań realizowane są zdalnie, bez udziału użytkowników lokali i nie wymagają potwierdzenia.
- Spółdzielnia powiadamia użytkowników lokali o terminach odczytów wodomierzy jak też terminach ich legalizacji (lub wymiany) za pośrednictwem tablic ogłoszeniowych, strony internetowej: (www.msmglucholazy.info) z wyprzedzeniem co najmniej 7 dni.
- Jeżeli odczyt wskazań wodomierza drogą radiową nie powiedzie się, Firma odczytująca wyznaczy termin i dokona odczytu uzupełniającego po udostępnieniu lokalu przez użytkowników.
- Użytkownik ma możliwość uzgodnienia z Firmą indywidualnego dodatkowego terminu odczytu, pod warunkiem zapłaty dodatkowo kosztów dojazdu zgodnie z cennikiem Firmy. Osoba wydelegowana przez Firmę powinna posiadać identyfikator firmowy i pisemne upoważnienie Spółdzielni.
- Odczyty uzupełniające wskazań wodomierzy, winny być zakończone przed upływem 21 dni od terminu odczytu radiowego, o którym mowa w ust. 2.
- OPŁATY
§ 6.
- Użytkownik lokalu wnosi co miesiąc zaliczki na poczet należności z tytułu kosztów zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków. Zaliczki stanowią integralną część opłat miesięcznych za lokal.
- Wysokość zaliczki ustalana jest indywidualnie dla każdego lokalu i odpowiada średniemu miesięcznemu zużyciu wody w lokalu w poprzednim okresie rozliczeniowym powiększonemu o 10% i aktualnej cenie na dzień rozliczania kosztów wody.
- W przypadku braku odczytu niezawinionego przez użytkownika wysokość zaliczki może ulec zmianie tylko o wzrost ceny wody.
- Na pisemny wniosek użytkownika lokalu Spółdzielnia może w uzasadnionych przypadkach zmniejszyć lub zwiększyć wysokość zaliczki.
§ 7.- Rozliczenie indywidualne kosztów wody następuje przed upływem 2 miesięcy od zakończenia okresu rozliczeniowego danej jednostki rozliczeniowej.
- Jeżeli w wyniku rozliczenia wniesionych zaliczek wystąpi nadpłata, to zaliczana jest ona na poczet wymagalnych i przyszłych opłat miesięcznych za lokal.
- W razie niedopłaty użytkownik obowiązany jest wnieść brakującą kwotę równocześnie z najbliższą opłatą miesięczną za lokal. Jeżeli jednak kwota niedopłaty przekracza wysokość tej opłaty, użytkownik może wnosić dopłaty w ratach miesięcznych, w wysokości nie mniejszej niż kwota opłaty miesięcznej za lokal.
- Użytkownik może reklamować rozliczenie w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania. Reklamacja zawierająca uzasadnienie powinna być złożona pisemnie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Reklamacje kierować należy do Spółdzielni.
- Wniesienie odwołania nie zwalnia Użytkownika z obowiązku zapłaty należności w terminie oraz uiszczania opłat w nowej wysokości do czasu rozstrzygnięcia reklamacji.
- Spółdzielnia sprawuje całościowy nadzór nad funkcjonowaniem indywidualnych rozliczeń kosztów wody w zasobach lokalowych.
§ 8.Z tytułu kosztów wymiany/legalizacji wodomierzy pobierana jest co miesiąc (przez okres 12 miesięcy od dnia wymiany/legalizacji) od użytkownika lokalu stała opłata: „rata za wymianę wodomierza”, której wysokość wynika z kosztu wymiany/legalizacji wodomierza lub wodomierzy, odpowiednio do liczby zainstalowanych wodomierzy. - ZASADY POSTĘPOWANIA W SYTUACJACH SZCZEGÓLNYCH
§ 9.Jeżeli wskazania wodomierzy nie zostały odczytane z przyczyn niezależnych od użytkownika lokalu, opłata za zużycie wody i odprowadzanie ścieków zostanie wyliczona według średniego zużycia wody w tym lokalu w 2 ostatnich okresach rozliczeniowych. Różnica podlega rozliczeniu po odczytaniu faktycznych wskazań wodomierza stwierdzonych przy kolejnym odczycie.§ 10.W przypadku: braku wodomierza w lokalu, stwierdzonego celowego działania użytkownika lub innej osoby przebywającej w lokalu, zmierzającego do zafałszowania wskazań wodomierza, nieudostępnienia lokalu do odczytu uzupełniającego, o którym mowa w § 5, ust. 4 i 5, uszkodzenia plomby montażowej na połączeniu wodomierza z przyłączem wody, zużycie wody za okres od ostatniego odczytu do dnia ustania przyczyn, o których tu mowa, zostanie ustalone według następującego ryczałtu:
- lokale mieszkalne - 9 m³ / mies. / os. zam., (w przypadku lokali mieszkalnych, ale nie zamieszkałych ryczałt wynosi 6 m³ / miesiąc / lokal),
- lokale użytkowe -10 m³/ miesiąc / na każdy punkt czerpalny wody w lokalu.
§ 11.- Użytkownik lokalu, który nie akceptuje wskazań wodomierza (bez wyraźnych i dających się zaobserwować oznak jego uszkodzenia) ma prawo domagać się zbadania wodomierza przez instytucję posiadającą upoważnienie Prezesa Głównego Urzędu Miar. W przypadku, gdy zarzuty nie zostaną potwierdzone, a wodomierz zostanie zweryfikowany pozytywnie, Spółdzielnia obciąży użytkownika kosztami poniesionymi w związku z badaniem przyrządu, a w szczególności kosztami: demontażu i ponownego montażu wodomierza, ekspertyzy oraz transportu.
- Uznanie reklamacji zwalnia z opłaty za czynności związane z badaniem, przyrządu (wodomierza), a ilość pobranej wody w danym okresie rozliczeniowym zostanie ustalona według średniego zużycia wody w lokalu w poprzednim okresie rozliczeniowym.
§ 12.- W przypadku zmiany użytkownika lokalu, Spółdzielnia dokona odczytu wodomierzy i naniesie dane w protokole zdawczo odbiorczym celem umożliwienia rozliczenia wody z użytkownikiem zwalniającym lokal. Rozliczenie winno nastąpić w terminie jednego miesiąca od daty sporządzenia protokołu.
- Postanowienia, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą przypadku zmiany użytkownika w następstwie zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawa odrębnej własności lokalu, w drodze czynności prawnej bądź dziedziczenia, podziału majątku dorobkowego jak również uzyskania prawa do lokalu w trybie przewidzianym w art. 14 lub 15 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, bądź wstąpienia w stosunek najmu w trybie przewidzianym w art. 691 kc.
- OBOWIĄZKI SPÓŁDZIELNI
§ 13.
- Do obowiązków Spółdzielni należy zorganizowanie warunków umożliwiających przeprowadzenie wymiany legalizacyjnej wodomierzy w terminach wynikających z ustawy Prawo o miarach. Szczegółowy termin wymiany ustala Spółdzielnia. W uzasadnionych przypadkach Spółdzielnia zaproponuje dodatkowy termin, który jest jednocześnie ostatnim realizowanym w ramach zorganizowanej centralnie akcji wymiany. Każdy późniejszy termin jest już terminem indywidualnym wykonywanym za dodatkową odpłatnością. Wodomierz bez ważnej legalizacji traci właściwości urządzenia pomiarowego, w rozumieniu ustawy Prawo o miarach, a jego wskazania nie są uwzględniane do rozliczeń.
- Do obowiązków Spółdzielni należy ponadto:
- obsługa serwisowa wodomierzy lokalowych,
- prowadzenie ewidencji wodomierzy i plomb, jak też terminów legalizacyjnych,
- pełna obsługa reklamacyjna wskazań wodomierzy o której mowa w § 11,
- nadzorowanie funkcjonowania wodomierzy lokalowych jako elementów systemu indywidualnego rozliczania wody w budynkach,
- zorganizowanie, a następnie nadzorowanie odczytów wodomierzy realizowanych na zlecenie Spółdzielni przez Firmę odczytującą,
- sporządzenie i dostarczenie indywidualnych rozliczeń zużycia wody.
- OBOWIĄZKI UŻYTKOWNIKA LOKALU
§ 14.
- Użytkownik lokalu jest obowiązany udostępnić lokal w celu zainstalowania lub wymiany wodomierza lokalowego, ewentualnej obsługi gwarancyjnej, kontroli wskazań i sposobu użytkowania wodomierza, w tym stanu plomb. 1.1. W przypadku nieudostępnienia lokalu w celu zainstalowania lub wymiany wodomierza lokalowego , rozliczenie indywidualnych kosztów zużycia wody nie będzie możliwe z uwagi, iż lokal będzie traktowany jako nieposiadający urządzenia pomiarowego (wodomierza) z ważną legalizacją. Podstawą rozliczenia będzie różnica pomiędzy sumą wskazań wodomierzy w pozostałych lokalach, a wodomierzem głównym. Jeżeli w obrębie wodomierza głównego jest kilka takich lokali mieszkalnych, niedobory dzielone będą proporcjonalnie do powierzchni użytkowej tych lokali.
- Użytkownik lokalu obowiązany jest ponadto:
- nie dokonywać montażu ani wymiany wodomierza we własnym zakresie,
- nie dokonywać zmiany usytuowania wodomierza lub czasowego odłączenia od instalacji bez wiedzy i zgody Spółdzielni, nawet jeżeli nie prowadzi to do uszkodzenia plomb montażowych,
- chronić wodomierze, nakładki radiowe przed przypadkowym uszkodzeniem, zerwaniem lub zniszczeniem plomb, uszkodzeniem lub odłączeniem nakładki radiowej,
- zgłaszać natychmiast każdy zauważony przypadek uszkodzenia wodomierza lub nakładki radiowej do Administracji Spółdzielni lub Firmy odczytującej.
- Wszelkie prace wymagające zerwania plomb montażowych mogą być wykonywane wyłącznie przez Spółdzielnię lub pod nadzorem pracownika Administracji Spółdzielni.
- KARY UMOWNE
§ 15.
- Niedopuszczalne jest:
- jakiekolwiek ingerowanie w instalację wodociągową budynku na odcinku od wodomierza głównego aż do wodomierza lokalowego bez zgody Spółdzielni,
- podejmowanie jakichkolwiek działań zmierzających do zafałszowania wskazań wodomierzy lub mogących być za takie uznane.
- Wyżej wymienione przypadki są równoznaczne z nielegalnym poborem wody przez użytkownika lokalu, za który użytkownik obowiązany jest do zapłaty kary umownej w kwocie odpowiadającej zużyciu 100 m³ wody i odprowadzenia ścieków według ceny obowiązującej w dniu ujawnienia zdarzenia. Kara jest naliczana niezależnie od obowiązku zapłaty za wodę według § 10 oraz pokrycia kosztów przywrócenia instalacji wodociągowej i układu pomiarowego do stanu poprzedniego
- Niedopuszczalne jest:
- POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 16.
- Bilans wody w nieruchomości jest sporządzany przez Administrację osiedla dla każdego 12- miesięcznego okresu rozliczeniowego na podstawie zużycia wykazanego przez wodomierze główne i wynikającego z rozliczenia indywidualnego sporządzonego przez Spółdzielnię.
- Różnicę pomiędzy wskazaniem wodomierza głównego w nieruchomości budynkowej, będącym podstawą do rozliczenia Spółdzielni z Dostawcą, a sumą wskazań wodomierzy indywidualnych, ryczałtów ustalonych wg § 10 i średniego zużycia wody, o którym mowa w § 9 Regulaminu, rozlicza się pomiędzy wszystkich użytkowników lokali danej nieruchomości objętej wodomierzem głównym.
- Wysokość opłaty przypadającej na poszczególne lokale w danej nieruchomości z tytułu różnicy bilansowej, o której mowa w ust.2, ustala się proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokali danej nieruchomości objętej wodomierzem głównym.
- Dopuszcza się inny sposób rozliczenia różnicy bilansowej, o której mowa w ust. 2, wybrany przez mieszkańców nieruchomości objętej wodomierzem głównym. Wymagana jest forma pisemnej deklaracji, akceptowana przez większość mieszkańców tej nieruchomości.
§ 17.Skutki finansowe uznanych reklamacji rozliczeń indywidualnych podlegają rozliczeniu w obrębie nieruchomości objętej wodomierzem głównym w kolejnym rozliczeniu bilansu wody w tej nieruchomości.§ 18.Rozliczenie kosztów wody może być wysłane przez Spółdzielnię na podany przez użytkownika adres korespondencyjny, inny niż adres rozliczanego lokalu, także w formie elektronicznej pod warunkiem złożenia wcześniej pisemnego zlecenia takiej usługi, jak też wyrażenia zgody na dodatkową odpłatność pokrywającą koszty tej czynności.§ 19.Koszty wody i odprowadzania ścieków poniesione w każdym roku kalendarzowym podlegają ocenie Rady Nadzorczej.§ 20.Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia uchwały Rady Nadzorczej i ma zastosowanie do rozliczeń kosztów wody poczynając od roku 2015.
Niniejszy Regulamin został zatwierdzony przez Radę Nadzorczą Uchwałą Nr 34-RN/U-IX/2014 podjętą w dniu 29.09.2014 r. oraz wprowadzono zapis Uchwałą Rady Nadzorczej Nr 15-RN/U-X/2018 z dnia 08.10.2018 r.